OGŁOSZENIE: witamy ponownie na forum www.elektrodynka.pl - Każdy na tym forum może pisać, także goście (bez logowania), jeśli jednak chcesz korzystać z dodatkowych opcji oraz przywilejów, załóż u nas konto.

Witaj! Logowanie Logowanie Rejestracja

Antena na UHF a nowy MUX8 na VHF, i co dalej?

Ocena wątku:
  • 21 głosów - średnia: 2.14
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
No właśnie,  nie tak dawno mówiło się że naziemna telewizja DVB-T będzie korzystała tylko z pasma UHF czyli kanałów 21-69. 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fale_decymetrowe
Całkiem niedawno bo coś koło roku lub 2 operator emitel wystąpił o pozwolenie na użytkowanie MUX8 na paśmie VHF czyli kanałów 5-12:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fale_metrowe
Niestety większość odbiorców pokupowała już anteny i wzmacniacze na pasmo tylko UHF, a już został uruchomiony ten nowy MUX w formie testowej, a wczoraj o godzinie 20:07 wystartowała jedna z pierwszych telewizji Zoom TV:


.jpg   zoomtv.jpg (Rozmiar: 7.21 KB / Pobrań: 250)


.jpg   zoom_tv.jpg (Rozmiar: 37.42 KB / Pobrań: 269)


Ja również kupiłem antenę tylko na pasmo UHF Co więc poradzić oprócz kupowania nowej anteny? Wystarczą pewne modyfikacje obecnej. Ja posiadam antenę EMMERSON ANTV-220:


.jpg   ANTV-220.jpg (Rozmiar: 8.3 KB / Pobrań: 237)

Modyfikacji jakiej dokonałem to po prostu przedłużenie dipola anteny, czyli elementu aktywnego w antenie (drut który wychodzi z puszki antenowej)


.jpg   dipol.jpg (Rozmiar: 18.96 KB / Pobrań: 262)

Oczywiście specjaliści powiedzą że to trzeba wymierzyć i tak dalej  Aaa ja zrobiłem to na oko, czyli tak by długość tego drutu przekraczała ponad 20 cm. 

Po tej modyfikacji antena zaczęła odbierać świetnie również pasmo VHF

i nie odbiega zbytnio wyglądem od oryginału.


.jpg   mod-ANTV-220.jpg (Rozmiar: 16.27 KB / Pobrań: 256)

Oczywiście nie we wszystkich modelach anten ten zabieg może pomóc, ja opisuję co w praktyce się zmieniło akurat w tym modelu anteny, więc jak widzicie że wszystkim można sobie poradzić i warto pokombinować, zamiast wyrzucać do śmietnika jeszcze nowy działający sprzęt. 
Big Grin
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości