OGŁOSZENIE: witamy ponownie na forum www.elektrodynka.pl - Każdy na tym forum może pisać, także goście (bez logowania), jeśli jednak chcesz korzystać z dodatkowych opcji oraz przywilejów, załóż u nas konto.

Witaj! Logowanie Logowanie Rejestracja

Co zrobić z zasilaczem 12 v 500mA prąd zmienny?

Ocena wątku:
  • 10 głosów - średnia: 2.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
Witam posiadam zasilacz 12 v 500mA ale nie napięcie stałe DC tylko zmienne AC, oprócz tego na zasilaczu jest napisane 6VA. Dla przykładu z zasilacza 12v 100mA ale stałego napięcia zasiliłem pasek led 30 cm, ponieważ, gdybym dłuższy użył, mógłby się zasilacz nagrzewać i spalić, w końcu nie jest to np. 1A tylko 100mA. A w takim razie co zrobić z zasilacza, który ma napięcie zmienne 12v 500mA 6VA? (Oryginalnie był do zasilania żarówki 5 watowej [chyba]). Albo jak wyprostować to napięcie, ewentualnie co z nim zrobić? Wyprostować pewnie jakąś diodą prostowniczą, ale chciałbym zrobić z rzeczy z czegoś co mam, lub wymontowanego z czegoś. I czy koszt kupna diod prostowniczych, o ile dobrze myśle, opłacał by się, czy nie przerósł by kosztu samego zasilacza?
Odpowiedz
#2
(01-30-2017, 04:13 PM)Elektlek napisał(a): zasilacz 12 v 500mA ... zmienne AC ... 6VA ... jak wyprostować to napięcie, ewentualnie co z nim zrobić? Wyprostować pewnie jakąś diodą prostowniczą ... czy koszt kupna diod prostowniczych, o ile dobrze myśle, opłacał by się

Żeby coś z tego zasilacza zrobić (prócz zasilania zwykłej żaróweczki), np. napędzić elektronikę, to musisz zbudować mostek prostowniczy z 4 diód prostowniczych, według tego schematu, polaryzacja od zasilacza AC jest nieistotna:

   

Koszt takich diód waha się w przedziale od parunastu groszy do ponad 1 złotówki - to zależy od ich parametrów, jeśli szykujesz niewielkie projekty (pod względem natężenia prądu) to wystarczą nawet diody najtańsze.  Wink

Tutaj masz pełen cennik:
http://old.nowyelektronik.com.pl/old/sea...cena%20ASC


ps. parametr VA to voltoamper- odnosi się od do transformatora:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Woltamper

Moc transformatora:
http://www.tranzystor.pl/articles.php?article_id=314
Odpowiedz
#3
Dzięki narazie nie robie, ale myślę ze sie to przyda dzieki, więcej takich ludzi jak Ty ;-)

Dzięki narazie nie robie, ale myślę ze sie to przyda dzieki, więcej takich ludzi jak Ty ;-)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości