OGŁOSZENIE: witamy ponownie na forum www.elektrodynka.pl - Każdy na tym forum może pisać, także goście (bez logowania), jeśli jednak chcesz korzystać z dodatkowych opcji oraz przywilejów, załóż u nas konto.

Witaj! Logowanie Logowanie Rejestracja

Proste ustawianie anteny satelitarnej, zrób to sam, bądź bohaterem we własnym domu

Ocena wątku:
  • 31 głosów - średnia: 2.1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1
Być może ktoś z was obawia się że nie potrafiłby sam ustawić anteny satelitarnej, lub boi się eksperymentować i ruszać swoim talerzem w poszukiwaniu innych "egzotycznych" satelit. Nie bójcie się niczego. Przedstawię wam bardzo prościutki sposób na ustawianie anteny satelitarnej, bez zbędnej teorii i "ględzenia o liczbach", pokażę wam że ustawienie anteny satelitarnej może przeprowadzić nawet dziecko i nie musimy płacić instalatorom hajsu za czynność, która jest bardzo prosta do wykonania.


.jpg   01.jpg (Rozmiar: 80.1 KB / Pobrań: 392)

Ustawianie anteny będzie dla nas najłatwiejsze jeśli będziemy wykonywali to samodzielnie w pojedynkę, dlaczego? ponieważ możemy na wszelkie zmiany reagować natychmiast, konkretnymi ruchami anteną.

Od czego zaczynamy?

Najlepiej jeśli jesteśmy przy samej antenie i tutaj podłączamy nasz odbiornik satelitarny, oraz jakiś niewielki telewizorek:


.jpg   02.jpg (Rozmiar: 88.87 KB / Pobrań: 311)

Możemy zrobić też tak by mieć przy sobie laptop lub tablet z windows, oraz videograbber USB, czyli urządzenie, które pozwala nam na podłączenie sygnału video z odbiornika satelitarnego wprost pod komputer lub tablet:


.jpg   03.jpg (Rozmiar: 42.14 KB / Pobrań: 307)

dzięki takiemu zestawowi mamy obok siebie pełnoprawny miernik sygnału i możemy swobodnie sterować talerzem.

A jak sterować talerzem by znaleźć konkretną satelitę? ?

Wiele jest w internecie poradników, wielu ludzi podpowiada nam że musimy znać kąt pochylenia anteny, czyli kąt elewacji oraz azymut czyli znać stopień geograficzny widoczny na kompasie magnetycznym.

Ja dla was mam całkowicie odmienny sposób na szukanie sygnału satelitarnego i bez znajomości tych danych, bo często okazuje się że kąt elewacji może się nie zgadzać z rzeczywistością, to na przykład dlatego że mamy nie równo zamontowany wysięgnik metalowy anteny tak jak na poniższej fotce:


.jpg   04.jpg (Rozmiar: 96.66 KB / Pobrań: 310)

lub krzywą barierkę balkonową albo ścianę budynku, wówczas są problemy ze znalezieniem sygnału po podziałce na antenie bo ta fałszuje wyniki, chodzi o tę podziałkę, przy samym uchwycie anteny:

   

Dlatego ja mam dla was całkowicie inny sposób, trochę dłuższy ale gwarantowany że dzięki tym ruchom na pewno odnajdziecie konkretny sygnał i konkretną satelitę.

Otóż przede wszystkim musimy znać parametry jednego z transponderów szukanej satelity i najlepiej gdy będzie to transponder najsilniejszy, bo różne transpondery na tej samej satelicie mają różne moce nadawania, co więcej jedna satelita może mieć różne wiązki, czasem niedostępne dla Polski, tak jest głównie z satelitami zagranicznymi, np. Astra 2, 28 stopni z programami angielskimi, transpondery na satelicie astra 19 stopni i hot bird 13 stopni, działają prawie wszystkie jednakowo, bo są to najsilniejsze satelity na terenie Polski.

Dane transponderów możemy znaleźć na świetnej i na bieżąco aktualizowanej stronie:

https://www.lyngsat.com/europe.html


.jpg   06.jpg (Rozmiar: 122.52 KB / Pobrań: 322)

Najpopularniejsza satelita to hot bird - kanały płatnych polskich platform sat, satelita astra - kanały głównie niemieckie ale również europejskie, astra 2 28,2' - to satelita głównie angielska, są tam całkiem niezłe kanały angielskie w dodatku darmowe (ale tylko z wiązki europejskiej)

Gdy już znamy dane jednego z transponderów danej satelity, wpisujemy dane do naszego odbiornika, czyli częstotliwość, polaryzację oraz symbol rate, i patrzymy od tej pory na wskaźnik sterując anteną.


.gif   07.gif (Rozmiar: 1.06 MB / Pobrań: 321)

Teraz już możemy szukać sygnału poruszając anteną satelitarną, ale jak to wykonujemy? nie robimy żadnych pochopnych i nieskoordynowanych ruchów, antena satelitarna zazwyczaj z tyłu na uchwycie, ma taką fajną podziałkę:


.jpg   08.jpg (Rozmiar: 17.69 KB / Pobrań: 312)

mamy różne kalkulatory w internecie, np taki:

http://www.satlex.net/pl/azel_calc.html

https://www.technisat.com/pl_PL/Kalkulat...EL/352-96/

http://kb.pl/teksty/2013/08/27/jak-ustaw...telitarna/

   

które obliczają nam kąt elewacji oraz azymut, ale jak mówiłem wcześniej nie zawsze ta podziałka działa, dlatego ustawmy sobie najlepiej na stopień najniższy, i zaczynajmy kręcić anteną od lewej do prawej w kącie od południowego zachodu po południowy wschód, jest to kierunek poruszania się słońca w zimie, satelitę astra czy hot bird, znajdziemy głównie w miejscu słońca o godzinie około 11:00 do 12:00, anteną kręcimy w poziomie, robiąc ruch bardzo bardzo powolny, jakbyśmy chcieli przepchać ślimaka przez autostradę, gdy dojedziemy do końca a wskaźnik na odbiorniku ani drgnie, poprawiamy kąt elewacji, czyli pochył anteny w pionie o 1 stopień (czyli na przykład z 10 na 11) i powtarzamy cały ruch w przeciwną stronę, po każdym objechaniu w poziomie, poprawiamy o kolejny jeden stopień, i tak aż do znalezienia sygnału, i gwarantuję wam że na pewno w ten sposób w końcu sygnał znajdziemy, nie musząc kompletnie znać dokładnych parametrów kąta elewacji czy kąta azymutu, i nie musząc kupować żadnych drogich mierników. Sami możemy odnaleźć konkretną satelitę.

Jeszcze jedna sprawa, po odnalezieniu sygnału, może on mieć troszkę słabą moc, lub mogą być jakieś błędy w odbiorniku, dlatego poprawiamy jeszcze obrót konwertera w uchwycie anteny, obracając o milimetry w lewą stronę patrząc od przodu anteny.


.jpg   10.jpg (Rozmiar: 7.81 KB / Pobrań: 369)

To w zasadzie tyle, jeśli wszystko jest ustawione tak jak powinno a sygnał jest perfekcyjny, to dokręcamy śruby ostrożnie, obserwując nadal poziom sygnału by nie spadał, naprawdę polecam wam ten sposób, ustawianie anteny to wcale nie taka trudność.
Odpowiedz
#2
Polecam także dodatkowo tę stronę z aktualizowanym na bieżąco wykazem programów satelitarnych wszystkich europejskich satelit, można sortować nawet według daty dodania nowych kanałów a także przeczytać najnowsze wiadomości o zmianach:

http://pl.kingofsat.net/satellites.phpA jeśli ktoś chce to jako ciekawostkę dodam że istnieje fajna aplikacja na smartfona z androidem, która pokazuje nam dokładne położenie danej satelity na niebie korzystając z kamerki:


"Satellite Dish Pointer":
https://play.google.com/store/apps/detai...ointer.sdp

apka korzysta z kompasu wbudowanego w smartfon - dlatego przed użyciem warto go skalibrować, np. tym programem:


"Kompas Poziomica"
https://play.google.com/store/apps/detai....jee.level

Podczas kalibracji kompasu sprawdzajcie czy nie jesteście w zasięgu jakiegoś pola elektromagnetycznego które fałszuje wyniki kompasu smartfona, o te pole:

(prawidłowy przedział to: od 30 µT do 60 µT)

   


Tak samo w apce "Satellite Dish Pointer" obserwujcie czy nie ma zbyt dużych zakłóceń, bo wówczas apka nie wskaże nam dokładnego położenia satelity

   

Apka ta nie bardzo służy jako wskaźnik ustawiania satelity ale bardziej służy jako pomocnik czy mamy możliwość bezpośredniej widoczności na daną satelitę (czy satelita "zobaczy" wiązkę), czyli czy nie zasłania nam sygnału jakieś drzewo, dach lub pobliski budynek.
Odpowiedz
#3
Pokłóciłem się z panem "instalatorem fachowcem" z elektrody  Big Grin

W komentarzach pod filmikiem o ustawianiu anteny, który to zresztą filmik stał się kolejnym "hitem paczaja"  Lenny Face


.jpg   ant.jpg (Rozmiar: 23.99 KB / Pobrań: 193)Przy okazji warto poczytać i się jeszcze co nieco doszkolić  Big Grin 


.jpg   01.jpg (Rozmiar: 23.81 KB / Pobrań: 199)


.jpg   02.jpg (Rozmiar: 46.26 KB / Pobrań: 197)


.jpg   03.jpg (Rozmiar: 29.91 KB / Pobrań: 199)


.jpg   04.jpg (Rozmiar: 19.04 KB / Pobrań: 190)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości