OGŁOSZENIE: witamy ponownie na forum www.elektrodynka.pl - Każdy na tym forum może pisać, także goście (bez logowania), jeśli jednak chcesz korzystać z dodatkowych opcji oraz przywilejów, załóż u nas konto.

Witaj! Logowanie Logowanie Rejestracja

Lampka DIY nagrzewa się ;-)

Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mam taką lampke: https://zapodaj.net/164f6359359b0.jpg.html i wszystko ładnie działa oprawka kupiona w tesco, wszystko dobrze polutowane, wtyczka dobra, kolory dobrze polutowane ale się nagrzewa 2x więcej niż w oprawce od żyrandola który wisi na suficie. Podejrzewam problem w:
a) kabel jest za długi
b)oprawka jest chińska (tesco xd)
c)zlutowane kable a nie dane na kostke
d)kabel jest za chudy (mały przekrój)
Nie wiem co moze byc przyczyną nagrzewania, żarówkę, którą stosuje to 6 watowa ledowa świeci teoretycznie jak 30-40 wat, ta sam żarówka wkręcona w oprawkę na suficie przez 30 minut nagrzeje sie lekko a na lampce diy przez 30 minut parzy z jednej strony że aż można sie poparzyc. Owszem żarówki led nagrzewają sie ale nie do tego stopnia co moja, boje sie ją mieć włączoną więcej niż 30 minut aby nie wybuchła/nie dała ognia. Ja podejrzewam opcje a) kabel jest za długi ale nie wiem czy ta opcja jest możliwa. Prosze o pomoc. Opcja d) raczej odpada, ponieważ przewód dałem dość gruby i tradycyjny jak na napięcie 230v a przy oprawce przewód był chudszy niż ten mój zastosowany więc problem leży gdzieś indziej ;-)
Odpowiedz
(09-15-2017, 03:49 PM)Elektlek napisał(a): Mam taką lampke: https://zapodaj.net/164f6359359b0.jpg.html i wszystko ładnie działa oprawka kupiona w tesco, wszystko dobrze polutowane, wtyczka dobra, kolory dobrze polutowane ale się nagrzewa 2x więcej niż w oprawce od żyrandola który wisi na suficie. Podejrzewam problem w:
a) kabel jest za długi
b)oprawka jest chińska (tesco xd)
c)zlutowane kable a nie dane na kostke
d)kabel jest za chudy (mały przekrój)
Nie wiem co moze byc przyczyną nagrzewania, żarówkę, którą stosuje to 6 watowa ledowa świeci teoretycznie jak 30-40 wat, ta sam żarówka wkręcona w oprawkę na suficie przez 30 minut nagrzeje sie lekko a na lampce diy przez 30 minut parzy z jednej strony że aż można sie poparzyc. Owszem żarówki led nagrzewają sie ale nie do tego stopnia co moja, boje sie ją mieć włączoną więcej niż 30 minut aby nie wybuchła/nie dała ognia. Ja podejrzewam opcje a) kabel jest za długi ale nie wiem czy ta opcja jest możliwa. Prosze o pomoc. Opcja d) raczej odpada, ponieważ przewód dałem dość gruby i tradycyjny jak na napięcie 230v a przy oprawce przewód był chudszy niż ten mój zastosowany więc problem leży gdzieś indziej ;-)

a) kabel tu nie ma nic do rzeczy, gdyby kabel był zły (za cienki) to sam kabel by się nagrzewał od przeciążenia  Icon_rolleyes a gdyby był uszkodzony w którymś miejscu to to konkretne miejsce na kablu by się nagrzewało  Mysli

b) oprawka jest chińska - TO PRAWDA  Lenny Face

c) czy to zlutowane kable czy kable przykręcone do kostki - w obydwu przypadkach musi to być połączenie mocne, także kable przykręcone w kostce powinny być pobielone (ocynowane), nie "na odwal się" żeby cokolwiek było ruchome, bo to też może wpływać na różne iskry a nawet dymy  Aaa 

d) nie wspomniałeś o solidnym łączeniu/wkręceniu samej żarówki do oprawy, może coś ze stykami samej tesco'wej oprawki? też mogą występować przepięcia  Mysli i dymy  Icon_rolleyes

Żarówki LEDowe, prawie w ogóle się nie powinny nagrzewać, można je nawet łapać do dłoni i nie powinny parzyć, jedynie gdzie występuje gorąc w nich to tylko ewentualnie na ich końcówkach (wkręcie) tam gdzie jest ich zasilacz oraz blaszka odprowadzająca ciepło z diód, ale tego ciepła na pewno nie ma tyle ile wydziela zwykła żarówka żarowa którą można się od razu poparzyć.  PROSZE.JPG

Także jeśli już coś jest winne to wpierw sprawdź te łączenia a dopiero potem obwiniaj że to ten chińska oprawka nie radzi sobie nawet z żarówką LEDową o mocy paru wat  Lenny Face

Żarówki LEDowe nie wybuchają, są zrobione z plastiku  Zaskoczony to żarówki zwykłe z żarnikiem szklane mogły wybuchać np. gdy posikało się je zimną wodą  Lenny Face niezłe dymy zresztą  92 ale nie robić tego w domu, bo 230 volt i kaput  PROSZE.JPG
Odpowiedz
spróbuje zobaczyć łączenie w oprawcę, i skrócę trochę przewód bo jest on za długi 2-3 metry jak nie pomoże to zmodyfikuje ją całkiem ;-)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości